Končí moje investovanie na Žltom melóne

V marci 2014 som poslal na Žltý melón svojich prvých 500 Eur a naštartoval som tak svoju investorskú epizódku na P2P portáloch. Zdá sa, že to bude znova marec, tentoraz 2017, kedy odtiaľ vyberiem svoje posledné peniaze a budem čakať na splatenie úrokov. Ale začnem pekne poporiadku. Žltý melón ako slovenský projekt ma zaujal v roku 2013 a to hlavne možnosť zhodnotiť úspory, ktoré v tom čase ležali na účte. Bolo to zrovna v čase, keď banky úspešne rušili sporiace účty alebo úroky znižovali na neprijateľné sadzby.

Úvodná investícia

Tých 500 Eur je vlastne smiešna suma, ale počiatočné investovanie bolo vskutku náročné. V tej dobe ešte na Žltom melóne bola pomerne malá možnosť výberu. K dispozícii bolo pár príležitostí do týždňa, a z nich si musel investor vybrať jemu vyhovujúce. A tak z toho mála človek postupne vyraďoval, k dispozícii sú pri každom žiadateľovi informácie – vek, región, zamestnanie, príjmy, úvery a výdavky. Na základe týchto údajov Žltý melón pridelí každému žiadateľovi ratingovú skupinu od AA po D- a tým určí doporučenú úrokovú sadzbu. Samozrejme každý investor zadá ponuku, akú uzná za vhodnú. A tak sa vyskytli ponuky za 2%, ale bol som svedkom aj ponúk cez 80%. No a pri malom počte príležitostí a mojom kritickom výbere, mi trvalo investovanie 500 Eur do investícií v sumách 25-50 Eur 2 mesiace.

Postupne som do Žltého melóna poslal takmer 1500 Eur, kým ma úplne odradil. Príležitostí bolo postupne viac a investovanie jednoduchšie. Splatené peniaze som sa snažil vždy znova investovať. No a postupne som zistil, že Slováci  sú proste neplatiči. Teda nie všetci, ale na Žltom melóne je ich priveľa, alebo som len ja takých triafal priveľa. Aby som nekrivdil všetkým, našli sa aj takí, čo svoje pôžičky splatili predčasne. Ale časom nastala situácia, že z mojich prvých 18 investícií bolo až 10 zosplatnených. To znamená, že títo dlžníci postupne prestali splácať. Niektorí skôr, niektorí po roku, či dvoch. A to práve väčšina neplatičov pochádzala z počiatočného obdobia, kedy som ešte celkom náročne vyberal z tej malej ponuky. Celkove som investoval do 45 pôžičiek od 20 do 100 Eur. Snažil som sa vyberať väčšinou B a C ratingy, ako takú opatrnú stratégiu, a občas zariskoval vyššou sadzbou niekomu z HR ratingom. No a práve tie B a C ratingy mi často prišli ako najväčšie prekvapenia.

Neplatiči ma odradili

Počet zosplatnených sa nakoniec blížil k číslu 20, to je cez 40% investícií a ja som vedel, že to bude koniec môjho pôsobenia na Žltom melóne. Hlavne vtedy, keď som v roku 2016 objavil Twino a Mintos, kde sa investuje okamžite, s garanciou pri nesplácaní. Postupne som tak peniaze vyberal a presúval na zahraničné portály. Tam kde peniaze zarábajú aj bez mojich zásahov, kde je možné nastaviť auto invest, kde neplatičov automaticky po 30 alebo 60 dňoch nahradia nové investície. Odkiaľ si v prípade potreby peniaze prevediem späť do banky za 2 dni a nemusím čakať celú dobu splatnosti, alebo predávať investície pod cenu na sekundárnom trhu.

Pri písaní článku vo februári 2017 mám na Žltom melóne svojich posledných 170 Eur – tých vlastných. Hodnota mojich investícií podľa ŽM je aktuálne takmer 700 Eur. Časť je ešte splácaných a hlavne suma, ktorá sa vymáha od neplatičov je vyše 550 Eur. Nikoho neodrádzam, a sám sa možno na Žltý melón ešte niekedy vrátim. Aktuálne spĺňajú moje očakávania lepšie konkurenčné P2P portály, keďže ich využívam skôr ako taký sporiaci účet a v istých intervaloch chcem odtiaľ financie vybrať a splatiť niečo z hypotéky.

Každému kto sa rozhodne vyskúšať Žltý melón prajem šťastnejšiu ruku pri výbere investícií. Možno sa tam stretneme vo fóre, kde sa dá nájsť množstvo lepších skúseností ako je tá moja a kde nájdete investorov, ktorí do ŽM investovaliviac ako 30.000 Eur.

2 názory na “Končí moje investovanie na Žltom melóne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *